صفحه اصلی | ارتباط با دفتر

مهندس عسكري: معرفی و ارتقا نسل دوم انجمن‌های علمی دانشجویی سیاست محوری اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است

مهندس محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در یازدهمین نشست سراسری باتشکر از دبیران انجمن های علمی دانشجویی سراسر کشور و همچنین و تشکر از میزبانی دانشگاه کردستان گفت: «آیین نامه تاسیس و فعالیت انجمن های علمی دانشجویی درسال ۱۳۷۸ توسط وزارت فرهنگ و آموزش عالی آن زمان به دانشگاه ها ابلاغ شد، و پس از آن شاهد استقبال دانشجویان برای فعالیت در انجمن های علمی دانشجویی بودیم. این ا نجمن ها در کنار کانون های فرهنگی، نشریات دانشجویی و تشکل های اسلامی دانشگاهیان توانستند فضای دانشگاه ها را به سوی اعتلای عقلانیت و خردورزی پیش ببرند و منشا خدمات ارزنده، شور و نشاط علمی و اجتماعی در دانشگاه ها بودیم. واقعیت این است که انجمن های علمی در کنار توجه به کار علمی، فضایی برای گفت و گو و کنش همدلانه و همفکری پویا حول محور اعتلای ایران فراهم آورده اند و این برکت خیلی ارزشمندی است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی گفت: «به گواهی تاریخ، جوانان همیشه قدرت سازنده و موتور محرک بزرگترین تحولات در حوزه پیشرفت بشر بوده و رفاه را برای بشر ارمغان آورده اند.» وی در ادامه افزود: «امروز که هم خانواده ها و هم جوانان نسبت به آینده دغدغه مند بوده و کشور با مجموعه ای از مشکلات مواجه است، مسئولیت نسل جوان و فعالان دانشجویی سنگین تر است.»

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی افزود: «به دلیل فعالیت در انجمن علمی و سایر فعالیت های قانونی که در دانشگاه دارید، واجد یک سرمایه اجتماعی گرانسنگ شده اید، قبل از اینکه که مسئولان بخواهند این سرمایه را به شما یادآور شوند، شما خودتان باید به این سرمایه اذعان داشته باشید و آن را تکریم و پاسداری کنید، و با جهت دهی مطلوب و هدفمند آن، اقدام به حل مشکلات خود و جامعه کنید.»

عسکری گفت: «امروز بعد از گذشت نزدیک به دو دهه از فعالیت، انجمن های علمی دانشجویی به مرحله جوانی رسیده اند. نظام آموزش عالی تا حدودی توانسته در تربیت دانش آموخته ی مجهز به دانش موفق باشد؛ اما متاسفانه در بهره برداری از دانش و تبدیل آن به فناوری، فاقد پتاسیل لازم است و دانش آموختگان نظام آموزش عالی نیز فاقد ظرفیت توامان بکارگیری دانش و مهارت هستند، که این مقوله توسعه کشور را با چالش مواجه کرده است. این موارد به ما نشان می دهند که ناگزیر به بازنگری بوده و باید به سراغ نسل دوم انجمن های علمی برویم. نسل دوم محصول دو دهه تلاش بی وقفه دانشجویان و کنش گران در انجمن های علمی دانشجویی کشور است.

عسکری در تعریف و تبیین نسل دوم انجمن های علمی دانشجویی گفت: «در نسل دوم انجمن های علمی دانشجویی ما شاهد مشارکت بیشتر دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهیم بود. در نسل دوم باید مدل شایستگی برای اعضای انجمن های علمی دانشجویی تدوین شود و ساختارهای موجود در جهت کارآمدی و کارآفرینی بازنگری شود. استادان دانشگاه باید مشارکت بیشتری در انجمن های علمی دانشجویی داشته باشد. نسل دوم انجمن های علمی باید همکاری موثری با محیط پیرامونی دانشگاه داشته باشند و این هم افزایی ها به کمک ساختارهایی چون اتحادیه ها بیشتر شوند

وی در ادامه اظهار داشت: «باید از فعالیت های آموزشی که رسالت اصلی انجمن های علمی دانشجویی نسل اول بوده به فعالیت های گفتمان ساز و کارآفرین تغییر جهت داد. باید به سمت تعمیق و گسترش فرهنگ فضایل دینی برویم، توجه به معنویت و اخلاق را در نسل دوم انجمن ها نهادینه کنیم. دانشگاه و انجمن علمی نسل دوم نمی تواند نسبت به مشکلاتی که در جامعه و دانشگاه وجود دارد، بی تفاوت باشد. مشکلاتی چون ریزگردها، آلودگی ها، بحران آب، خشک شدن تالاب ها باید در مطمع نظر انجمن های علمی نسل دوم قرار گیرد. ما در ستاد فرهنگی وزارت علوم به دنبال آن هستیم که انجمن های علمی نسل دوم را به دانشگاه ها معرفی کنیم و دانشگاه ها باید به توانمندی انجمن های نسل دوم اعتماد کنند و در کسب و کارهای علمی خودشان انجمن های علمی نسل دو را شریک بدانند.

در شرایط فعلی که رئیس جمهور آمریکا، به عنوان رئیس یک دولت، تمام قوانین و نظام های حقوقی دنیا را نقض می کند و نسبت به مصوبات بزرگترین نظام مناسبات بین المللی که سازمان ملل متحد و شورای امنیت است، دهن کجی کرده و بر مبنای مصالح شخصی و خوی زشت استکباری از یک قرارداد و معاهده بین المللی خارج می شود؛ و به گمان خود کشور ما را مورد تهدید قرار می دهد. در حالی که این رفتار تنها نشانی از اوج بی خردی آنها را می رساند، چرا که حتی به مناسبات بین المللی که سال ها شعار آن را سرمی دادند، پایبند نیستند. شما دانشجویان که آراسته به دانش، اخلاق و معنویت هستید باید کمک کرده تا بخشی از این عملکردها در سطح کشور اصلاح شود. شما جوانان دغدغه مند و فعال با در اختیار داشتن بنیه علمی، پتانسیل جوانی و روحیه مشارکت و کار گروهی هرآنچه که لازمه این کار است را در اختیار دارید.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی در پایان افزود: «معرفی انجمن های علمی دانشجویی نسل دوم سیاست محوری اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است، و همه برنامه ها از جمله جشنواره ملی حرکت و یا نشست دبیران و اتحادیه ها باید در راستای تحقق چنین ماموریتی باشد. ما نیز برنامه هایی ازجمله جشنواره حرکت، نشست دبیران انجمن های علمی را در جهت تقویت این سیاست هدایت می کنیم، مشکلات را بررسی کرده و افق پیش روی این نسل از انجمن ها را ترسیم خواهیم کرد. بر این اساس اصلاح آیین نامه ها در دستور کار قرار گرفته، مشارکت بیشتر اساتید لحاظ شده، فرصت ها و ظرفیت های موجود در دانشگاه ها را احصا کرده و در خدمت انجمن های علمی نسل دوم قرار خواهیم داد. این مهم زمانی تجلی پیدا می کند که شما به عنوان کنش گران اصلی این بازی علاقه مند بوده و با مشارکت فعال خودتان ما را همراهی کنید. امیدوارم حضور شما در استان کردستان، و شهر سنندج، که تجلی همت و مردانگی است نقطه عطفی برای تلاش بیشتر باشد.

در ادامه این نشست، خوشنوازی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان در آیین افتتاحیه یازدهمین نشست مجمع دبیران انجمن های علمی سراسرکشور اظهار کرد: همه ما آگاه هستیم بخش مهمی ازاهداف فعالیت درانجمن های علمی تمرین کارجمعی، انجام کارعلمی، یادگیری بوروکراسی باتکیه برخردورزی وفکرتوسط فعالین دانشجویی می باشد. وی گفت: درحال حاضرمشکلی که باآن روبرو هستیم تعمیق وبسط مسائل علمی درسطح دانشگاه وکشوراست.

دکترخوشنوازی ادامه داد: برگزاری کارگاه ها، اردوهای علمی وکلاس های آموزشی ازراهکارهای مناسب برای حل مشکلات علمی سطح دانشگاه وکشورمی باشد.

معاون فرهنگی واجتماعی بیان کرد: نظریه های علمی بایدموردبررسی ونقادی قراربگیرندکه انجمن های علمی بهترین مکان وبستربرای حل این مهم می باشد.

روشن خوشنوازی باتاکییدبرمهارت آموزی گفت: تلاش وهدف انجمن های علمی بایددرجهت کارآفرینی وواردشدن به بازارکارباشد.

وی افزود: متاسفانه رشته های دانشگاهی ازبازاردوروبیگانه هستندومابایددرجهت مهارت افزایی حرکت کنیم.

معاون فرهنگی واجتماعی درپایان گفت: به امیدآن که زاویه های بسته رشته های دانشگاهی رابه سمت کارآفرینی وایجاد اشتغال بازکنیم.eftetah2.jpeg


eftetah7.jpeg


eftetah8.jpeg

eftetah9.jpeg


eftetah6.jpeg


eftatah5.jpeg


eftatah4.jpeg
 
23 اردیبهشت 1397 3:18 بعدازظهر